prof. dr hab. Paweł Skrzypek – Dyrektor Warsztatów

Paweł Skrzypek - foto

Paweł Skrzypek jest absolwentem klas fortepianu Haliny Dzierżanowskiej w Państwowej Szkole Muzycznej II st. Nr 2 im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1972) i Danuty Dworakowskiej w Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie (1977). W latach 1979-1983 odbył czteroletnie podyplomowe studia mistrzowskie pod kierunkiem wybitnego polskiego pianisty i pedagoga – prof. Ryszarda Baksta w Royal Northern College of Music w Manchestrze, gdzie uzyskał dyplom Professional Performance RNCM (PPRNCM) z najwyższym wyróżnieniem. Studia u profesora Baksta, będącego jednym z ostatnich studentów Konstantego Igumnowa i Henryka Neuhausa, a tym samym spadkobiercą tradycji szkoły rosyjskiej, miały decydujący wpływ na estetykę i warsztat pianistyczny Pawła Skrzypka.

Jeszcze w czasie studiów w Warszawie Paweł Skrzypek był stypendystą Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, a w okresie studiów w Wielkiej Brytanii otrzymał wyróżnienie Estrady Młodych Festiwalu Pianistyki Polskiej, był członkiem polskiej ekipy w Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w 1980 roku i został laureatem Pierwszych Nagród międzynarodowych konkursów pianistycznych w Londynie (I Brytyjski Konkurs Chopinowski) i Birmingham oraz medalu Worshipful Company of Musicians of London za osiągnięcia w dziedzinie pianistyki. Od 1984 roku, równolegle z działalnością koncertową zajął się intensywnie pedagogiką i otrzymał wiele nagród za osiągnięcia także w tej dziedzinie, w tym dwukrotnie w 1998 oraz 2008 roku – Nagrodę Ministra Kultury. Od 1992 roku kieruje Sekcją Fortepianu Głównego w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 2004-2019 był dyrektorem tej placówki.

Od 1989 do 1993 r. pracował w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie uzyskał stopień doktora (kwal. I st. – promotor prof. Czesław Stańczyk). Habilitował się (kwal. II st.) w 1995 roku w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Od 2004 roku jest profesorem Instytutu Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (wydział Sztuki, Instytut Muzyki), w latach 2006-2016 był również profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku). Od maja 2006 roku do końca września 2013 roku pełnił funkcję Prezesa Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Fortepianu EPTA-Poland. Zasiada w jury wielu krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych, także w roli przewodniczącego jury (od 2011 roku przewodniczył pianistycznym komisjom Ogólnopolskich Przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej). Od ponad dwudziestu pięciu lat jego uczniowie i studenci zdobywali czołowe nagrody w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych.

Paweł Skrzypek zapraszany jest na mistrzowskie kursy interpretacji w kraju i za granicą. Prowadził je w takich krajach jak Malezja, Indonezja, Tajlandia, Japonia, Algieria i Tunezja. W latach 1990 – 2005 zapraszany był regularnie do uczelni i uniwersytetów amerykańskich, gdzie prowadził kursy mistrzowskie w kilkunastu uczelniach Zachodniego Wybrzeża, między innymi w tak renomowanych szkołach jak University of California w Los Angeles i San Francisco Conservatory of Music. Jest założycielem (2000) i dyrektorem jednego z największych międzynarodowych kursów pianistycznych w kraju – Warszawskich Warsztatów Pianistycznych. Był też założycielem i dyrektorem artystycznym działającego w latach 1999 – 2009 międzynarodowego kursu pianistycznego prowadzonych przez powołany przez niego Gold Country Piano Institute w Nevada City w Kalifornii (USA), gdzie w skład kadry kierowanego przezeń zespołu wchodzili pianiści o światowej renomie – profesorowie John Perry z Los Angeles, Lee Kum-Sing z Vancouveru, Thomas Hecht z Singapuru oraz Mark Ray i Graham Scott z Manchesteru.

Przez blisko 30 lat z intensywną pracą pedagogiczną Paweł Skrzypek godził szeroką działalność koncertową. Był gościem wszystkich filharmonii w kraju, kilkunastokrotnie występował w krajowych i zagranicznych festiwalach pianistycznych, w tym wielokrotnie w Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku oraz w Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju, brał tez udział w międzynarodowych festiwalach w Sintrze w Portugalii oraz w Algierze. Zajmował się też kameralistyką, współpracując między innymi z renomowanym kwartetem smyczkowym „Camerata” oraz tenorem Leszkiem Świdzińskim. Koncertował w niemal wszystkich krajach Europy, a poza Europą – w północnej Afryce (Algeria, Tunezja) i południowo-wschodniej Azji (Japonia, Malezja, Indonezja, Tajlandia, Korea Południowa, Hong Kong) oraz Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, wykonując recitale i będąc solistą koncertów symfonicznych. Jego amerykański debiut miał miejsce w Sacramento w Kalifornii w 1990 roku, rosyjski – w 1992 roku, kiedy wystąpił w Moskwie z recitalem przed sześciotysięczna publicznością w Pałacu Zjazdów na Kremlu, a japoński w roku 2003. W swoim repertuarze – obok dzieł Chopina – wiele miejsca poświęcał muzyce polskiej. Głównym nurtem jego repertuaru były jednak pozycje wielkiej pianistyki zawierające takie dzieła jak Sonata Op. 111 Beethovena, Obrazki z wystawy Musorgskiego, Pietruszka Strawińskiego, I Koncert fortepianowy Brahmsa i II Koncert fortepianowy Prokofiewa. Nagrywał dla wielu stacji telewizyjnych i radiowych, wśród nich dla BBC, I-go Programu TV i Radia Rosji, kalifornijskiej wytwórni PianoDisc oraz National Public Radio Washington (NPR), które transmitowało jego recital w Austin w Teksasie na całe Stany Zjednoczone.

Paweł Skrzypek posiada poważny dorobek studyjnych nagrań archiwalnych w Polskim Radio, wśród których – poza wielkimi pozycjami światowej literatury fortepianowej – znajdują się znaczące pozycje takich kompozytorów polskich jak Dobrzyński (Koncert fortepianowy), Melcer (Utwory fantastyczne) i Paderewski (Wariacje i Fuga es-moll).

Za swoją działalność pedagogiczną i artystyczną uhonorowany został wieloma nagrodami, a wśród nich dwukrotnie Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, trzykrotnie Nagrodą Centrum Edukacji Artystycznej, Brązowym Krzyżem Zasługi oraz Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2017).