Joanna Kurpiowska

Joanna Kurpiowska - foto

Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku czterech lat, równolegle ucząc się gry na skrzypcach. W roku 1976 ukończyła z wyróżnieniem Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie w klasie fortepianu profesora Jana Ekiera, następnie kontynuowała naukę na studiach podyplomowych pod kierunkiem prof. Wiktora Mierżanowa, które ukończyła w roku 1978.

Pierwszy koncert symfoniczny dała w wieku 12 lat. W wieku lat 14 po raz pierwszy otrzymała stypendium artystyczne imienia Fryderyka Chopina, a kolejne stypendia chopinowskie otrzymywała w latach 1969-1974.

W 1974 roku została laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Warszawie, 1975 roku w wyniku zakwalifikowania się do ekipy chopinowskiej wzięła udział w IX Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim, 1976 roku została finalistką Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Busoniego w Bolzano (Włochy), w 1977 roku była półfinalistką Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Clary Haskil w Vevey (Szwajcaria) a w 1980 roku została laureatką Estrady Młodych Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.

Przez szereg lat prowadziła intensywną działalność koncertową. Występowała jako solistka z większością krajowych filharmonii oraz z recitalami na terenie Polski, w ówczesnym NRD, Czechosłowacji, na Węgrzech, a także w Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Korei i we Włoszech. Dokonała szeregu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia oraz wielu nagrań dla telewizji Polskiej. Nagrała płytę z utworami Roberta Schumanna dla Polskich Nagrań.

Działalność pedagogiczną rozpoczęła w roku 1987, od roku 1990 prowadzi klasę fortepianu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fr. Chopina w Warszawie. Wykształciła kilkudziesięciu pianistów, laureatów krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych w Polsce (Warszawa, Płock, Kraków, Wrocław, Konin, Antonin, Szafarnia) i za granicą (Francja, Słowenia, Chorwacja, Włochy, Anglia). Jej uczniowie brali udział w wielu koncertach i festiwalach na terenie Polski, Niemiec, Austrii, Belgii, Hiszpanii, USA i Japonii. Do jej najwybitniejszych absolwentów należą młodzi pianiści: Agnieszka Przemyk, Marta Jarczewska, Tomasz Lupa i Krzysztof Moskalewicz, którzy prowadzą obecnie bogatą działalność koncertową i pedagogiczną.

Joanna Kurpiowska jest konsultantem Centrum Edukacji Artystycznej, jurorem konkursów pianistycznych (Przesłuchania CEA, Konkurs Młodych Pianistów w Żyrardowie, Warszawski Konkurs Pianistyczny). Prowadzi lekcje otwarte, seminaria, masterclass, wykłady dla pedagogów oraz współpracuje jako konsultant z wieloma szkołami muzycznymi regionu warszawskiego. Jest wykładowcą Letnich Kursów Muzycznych w Szczecinku, Warszawskich Warsztatów Pianistycznych oraz Fundacji Bednarska.

Była wielokrotnie nagradzana za działalność pedagogiczną m.in. Nagrodą Centrum Edukacji Artystycznej.