Adam Podrez

Adam Podrez

Ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną stopnia Podstawowego i Licealnego im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej kształcąc się pod kierunkiem Marii Niedzieli (fortepian). Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu prof. Czesława Stańczyka i prof. Józefa Stompla.

Po ukończeniu studiów podjął pracę pedagogiczną w POSM I i II stopnia w Bielsku-Białej pełniąc od 1990 roku funkcję kierownika sekcji fortepianu. Od 2003 roku współpracuje również z Samorządową Szkołą Muzyczną II stopnia w Żywcu.

Uczestniczył w pracach jury przesłuchań i konkursów regionalnych i ogólnopolskich. Występował jako solista i kameralista w kraju i za granicą, dokonał archiwalnych nagrań dla Polskiego Radia. Był inicjatorem i organizatorem sześciu edycji Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego dla dzieci i młodzieży w Bielsku-Białej w latach 1995-2000 oraz Ogólnopolskiego Festiwalu Młodych Pianistów w Bielsku-Białej (2001). W latach 2002-2005 był wykładowcą Beskidzkich Warsztatów Pianistycznych w Rycerce a od 2005 roku do chwili obecnej współpracuje na stałe z Warszawskimi Warsztatami Pianistycznymi. Należy do European Piano Teachers Association (EPTA-Poland), w latach 2006-2013 pełnił funkcję wiceprezesa. W dorobku pedagogicznym ma kilkudziesięciu uczniów z tytułem laureata makroregionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych.

Jego absolwenci, kontynuujący studia pianistyczne i działalność koncertową, zdobywali pierwsze nagrody na konkursach muzycznych w Nowym Jorku, Paryżu i Osace.

Był wielokrotnie nagradzany za działalność pedagogiczną – dwukrotnie Nagrodą Centrum Edukacji Artystycznej, Srebrnym Krzyżem Zasługi (2005), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2015) oraz Nagrodą Fundacji Leopolda Kronenberga za propagowanie muzyki współczesnej (2001).