Wykład Karola Radziwonowicza

W środę 19 sierpnia 2015 roku gościem XVI Warszawskich Warsztatów Pianistycznych był Karol Radziwonowicz, koncertujący pianista a zarazem prezes European Piano Teachers Association (EPTA-Poland).

Karol Radziwonowicz wygłosił wykład na temat Techniki pamięciowego opanowania utworu.

 

 

 

Karol Radziwonowicz

 

Karol Radziwonowicz jest wybitnym pianistą, wykształconym w Polsce i USA. Naukę gry rozpoczął w Warszawie u ojca, Henryka Radziwonowicza, a kontynuował u Aleksandry Sosnowskiej i prof. Barbary Muszyńskiej. Po ukończeniu Akademii Muzycznej im F. Chopina w Warszawie, jako stypendysta Fundacji Fulbrighta, doskonalił swe umiejętności pod kierunkiem wybitnego pianisty-pedagoga Georgy Seboka w Indiana University School of Music w Bloomington, USA.

Od wielu lat prowadzi bogatą działalność artystyczną, koncertując z wieloma znanymi orkiestrami symfonicznymi w Polsce i zagranicą, współpracując z takimi dyrygentami jak Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Nikolai Aleksiejew i inni. Bierze udział w wielu znanych międzynarodowych festiwalach muzycznych – Paryż, Moskwa, Warszawa, Duszniki Zdrój, Quebek, Praga, San Francisco, Berlin, Salzburg, Tokio, Sapporo, Buenos Aires, New Dehli, Mediolan, Pescara, Pekin, Lima i inne.

Jego podróże artystyczne prowadzą przez prawie wszystkie kontynenty. Koncertował w najbardziej prestiżowych salach na świecie. Oto kilka występów wielkiej rangi na przestrzeni ostatnich lat: wykonanie „Fantazji Polskiej” I. J. Paderewskiego w Isaac Stern Audytorium w Carnegie Hall, w Nowym Jorku – 4 listopada 2001 r; koncertu F. Chopina w wielkiej sali Festspielehaus w Salzburgu (maj 2003); koncertu W.A. Mozarta w Berlińskiej Filharmonii (październik 2003); wykonanie Koncertu b – moll P. Czajkowskiego podczas inauguracji sezonu koncertowego „Societé des Concerts de Fribourg” w Szwajcarii (październik 2005); wykonanie Błękitnej Rapsodii G. Gerschwina w Wielkiej Sali Concertgebouw w Amsterdamie (maj 2006); recital chopinowski w Teatrze Pałacu Ermitaż w St. Petersburgu (luty 2008); wykonanie koncertu Chopina w Sali kameralnej Konserwatorium moskiewskiego (październik 2009); inauguracja Roku Chopinowskiego w Belgii z orkiestrą Philharmonie Baden Baden (marzec 2010); recitale muzyki polskiej z okazji obchodów roku chopinowskiego w Tel Awiwie (czerwiec 2010); recital z okazji roku Paderewskiego w Sali koncertowej UNESCO w Paryżu (listopad 2010): recital chopinowski z okazji roku chopinowskiego w Wielkiej Sali Koncertowej w „Zakazanym Mieście” w Pekinie (listopad 2010): wykonaniem koncertu Paderewskiego inauguracja Festiwalu „Odkrywamy Paderewskiego” Sali Filharmonii we Lwowie (listopad 2012), recital muzyki polskiej na Międzynarodowym Festiwalu Paderewskiego w Paso Robles USA (listopad 2013).

Karol Radziwonowicz jest jedynym na świecie pianistą, którego nagrania utworów Fryderyka Chopina znalazły się na stacji orbitalnej w kosmosie, oraz były odtwarzane podczas misji kosmicznej „Endeavour” w lutym 2010 roku – w 200 rocznicę urodzin naszego genialnego kompozytora. Film z nagraniami pianisty, dokumentujący to wydarzenie otrzymał nagrodę Grand Prix oraz statuetkę „Złotego Anioła ”na Międzynarodowym Festiwalu filmów dokumentalnych w Monaco 2012.

Pianista zajmuje się również działalnością pedagogiczną, zapraszany przez różne uczelnie, prowadził klasy mistrzowskie w Tokio, San Francisco, San Jose, Hawanie, Limie, Tel Awiwie, Lublanie, Warszawie, Krakowie, Szczecinku, Tomaszowie Lubelskim i Wrocławiu. Jest też jurorem wielu konkursów pianistycznych w kraju i za granicą. Jest fundatorem, i od wielu lat przewodniczącym jury Konkursu dla młodych pianistów „Chopin Golden Ring” w Słowenii. Był również jurorem pierwszego eliminacyjnego etapu XV Międzynarodowego Pianistycznego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W zeszłym roku, w dowód uznania jego działalności pedagogicznej pianista został wybrany prezesem polskiego oddziału stowarzyszenia EPTA (European Piano Teachers Association).

Karol Radziwonowicz jako jedyny pianista na świecie, dokonał nagrania wszystkich dzieł fortepianowych Ignacego Jana Paderewskiego – nagroda francuskich krytyków „Diapason”. Nagrał również wszystkie utwory Fryderyka Chopina na fortepian z orkiestrą w wersji kameralnej, z kwintetem smyczkowym “I Solisti di Varsavia” – nominacja do nagrody “Fryderyk 1998”. Na płytach kompaktowych utrwalił również dzieła fortepianowe innych polskich kompozytorów – Juliusza Zarębskiego i Karola Mikulego. Z okazji Roku Chopinowskiego nagrał płytę z arcydziełami chopinowskiej miniatury na specjalnym fortepianie marki Bösendorfer, model „Chopin” – imitującym instrument z epoki kompozytora.

Karol Radziwonowicz jest prezesem Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Polskiej im. I. J. Paderewskiego w Warszawie.