dr Tomasz Lupa

Tomasz Lupa

Urodził się 11 sierpnia 1977 roku w Jarosławiu. Ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Czesława Stańczyka. Od 2005 jest asystentem na wydziale Fortepianu Klawesynu i Organów Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Jerzego Sterczyńskiego. Od 2012 posiada stopień doktora.

Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych i kameralnych:

Czerwiec 1999 – Wyróżnienie za występ w II etapie Międzynarodowego Konkursu Beethovenowskiego w Hradec nad Moravici (Czechy)

Wrzesień 2000 – I nagroda w kategorii duetów razem ze skrzypaczką Fatimą Aazizą na IV Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie

Maj 2001 – Nagroda główna – stypendium Fundacji Bankowej im. Leopolda Kronenberga na IV Ogólnopolskim Konkursie Muzyki XX wieku dla młodych wykonawców w kategorii: studenci akademii muzycznych – w Radziejowicach

Wrzesień 2003 – laureat Estrady Młodych na XXXVII Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku

Wrzesień 2010 – Wyróżnienie za wykonanie Etiudy b-moll op. 4 nr 3 Karola Szymanowskiego na Międzynarodowym Konkursie im. E. Griega w Oslo (Norwegia)

Maj 2012 – Nagroda za najlepsze wykonanie utworu Mozarta na Międzynarodowym Konkursie Mozartowskim we Frascati (Włochy)

W roku akademickim 2013-2014 był wykładowcą w Keimyung – Chopin Accademy of Music w Daegu (Korea Południowa).