Przemysław Lechowski – Kierownik Organizacyjny

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat, początkowo pracując pod kierunkiem Zdzisława Tanewskiego, a następnie Adama Podreza. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Czesława Stańczyka i w klasie kameralistyki prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej. Doskonalił swoje umiejętności pod kierunkiem prof. Alicji Palety-Bugaj w ramach studiów podyplomowych na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Ukończył także Studia Podyplomowe Służby Zagranicznej i Międzynarodowej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W uznaniu umiejętności pianistycznych oraz wkład w popularyzację muzyki Chopina na Syberii otrzymał honorowy tytuł profesora Narodowego Badawczego Tomskiego Uniwersytetu Państwowego.

Przemysław Lechowski jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Występował w Polsce, Francji, Rosji, Niemczech, Norwegii, Włoszech, Litwie, Czechach, Rumunii, Chinach, Indonezji i Libanie – dając ponad dwa tysiące koncertów.

Jest jurorem międzynarodowych konkursów pianistycznych. Od roku 2010 jest wiceprzewodniczącym Jury Syberyjskiego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Rosji oraz jego przedstawicielem podczas międzynarodowych Konferencji Konkursów Chopinowskich organizowanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Od roku 2012 jest wiceprzewodniczącym Jury Galaxy International Piano Competition w Indonezji.

Inicjator i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego Chopin w sercu Warszawy w kościele Świętej Trójcy – oficjalnym miejscu chopinowskim. Wielokrotnie koncertował w miejscach związanych z Fryderykiem Chopinem – w Żelazowej Woli, Brochowie, Dusznikach, Szafarni, Sannikach, pod pomnikiem kompozytora w warszawskich Łazienkach, Kordegardzie Chopin2010 i w Paryżu. W Roku Chopinowskim był jednym z organizatorów i wykonawców koncertu Najdłuższe Urodziny, nagrodzonego przez Prezydenta miasta stołecznego Warszawy Grand Prix oraz Pierwszą Nagrodą w kategorii Kultura dla najlepszej inicjatywy pozarządowej w Warszawie – S3KTOR. Brał udział w festiwalach (m.in Festiwalu Chopinowskim w Rosji, Chopiniana, Urodziny Chopina). W ramach oficjalnych obchodów Roku Chopinowskiego wystąpił w pałacu premiera Libanu Grand Serail i w Filharmonii Archangielskiej oraz na wernisażach wystaw Nostalgia Chopina fotografika Tomka Sikory i w projekcie Nokturny. Iwo Zaniewski i pianiści. Wystąpił na wspólnym recitalu z Haliną Czerny-Stefańską.

Przemysław Lechowski koncertował z wieloma znakomitymi wokalistami m. in. Iwoną Sobotką, Anną Mikołajczyk-Niewiedział, Justyną Stępień, Justyną Samborską, Sebastianem Kaniukiem, Maciejem Bartczakiem, Jasinem Rammalem-Rykałą oraz Sławomirem Kowalewskim. Współpracował z Grzegorzem Jarzyną i zespołem TR Warszawa podczas prac nad spektaklem Giovanni przygotowując partie wokalne Danuty Stenki, Mai Ostaszewskiej, Romy Gąsiorowskiej, Andrzeja Chyry, Cezarego Kosińskiego i Eryka Lubosa. Jest jednym z bohaterów wystawy multimedialnej Chopin. Opowiadania i filmu o sztuce pianistycznej Meet the World autorstwa francuskiego kompozytora i reżysera Fowzi’a Guerdjou. Był współorganizatorem warszawskiego festiwalu Chopin w Ogrodach Domu Polonii, połączonego z warsztatami pianistycznymi Grać Chopina. Przez trzy lata występował także w spektaklu Fryderyk Chopin – Homo Artifex. Wziął udział w I edycji programu Nowe Interpretacje Instytutu Muzyki i Tańca, wykonując utwory Stefana Kisielewskiego i Witolda Lutosławskiego. Jest wielokrotnym stypendystą programu Kultura Polska na Świecie Instytutu Adama Mickiewicza.

Posiada stopień nauczyciela dyplomowanego oraz uprawnienia do nauczania fortepianu na terenie Anglii (Qualified Teacher Status – QTS). Od 2004 roku prowadzi klasę fortepianu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie, najstarszej szkole muzycznej w Polsce. Obecnie pełni obowiązki Dyrektora tej Szkoły.

Przemysław Lechowski prowadzi masterclass w Polsce, Rosji, Litwie, Chinach i Indonezji. Od 2010 roku jest wykładowcą Warszawskich Warsztatów Pianistycznych, od 2015 roku pełni równocześnie funkcję kierownika organizacyjnego.

Jest członkiem Syberyjskiego Komitetu Chopinowskiego, Stowarzyszenia Sztuka Nowa oraz European Piano Teachers Association (EPTA-Poland).

Więcej informacji na www.lechowski.art.pl